مرگ نویسنده منتقد آذربایجانی و دخالت احتمالی ایران + بیانیه انجمن جهانی قلم


دویجه وله : نویسنده‌ و پزشک آذربایجانی، رفیق تقی روز دوم آذر ۱۳۹۰در بیمارستانی در باکو درگذشت. پلیس آذربایجان تحقیقات پیرامون این سوءقصد را ادامه می‌دهد.

روزنامه‌های دولتی این کشور خبر درگذشت این نویسنده‌ی منتقد اسلام را بدون هیچ تفسیری منتشر کردند. اما رسانه‌های وابسته به اپوزیسیون به دست داشتن "عوامل ایران" در این سوءقصد اشاره می‌کنند.

در عین حال خود رفیق تقی نیز پیش از مرگش "از احتمال دست داشتن ایران" صحبت کرده بود. وی پیش از سوءقصد مقاله‌ای نوشته بود تحت عنوان "ایران و جهانی‌سازی".

ایلغار، برادر رفیق تقی نیز درگفت‌وگو با دویچه‌وله صحبت‌های برادرش را تائید کرد. اما وی خاطرنشان کرد، خانواده‌ی این نویسنده و پزشک آذری فعلا از تحقیقات پلیس درباره‌ی ضارب و دستگیری احتمالی او اطلاعی ندارد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو دست داشتن ایران در این سوءقصد را تکذیب کرده است.

یک کارشناس اهل باکو به دویچه‌وله گفت، احتمالا قتل رفیق تقی، رئیس "مجمع نویسندگان آزاد آذربایجان" با اصلاح قوانین دینی در آذربایجان نیز مرتبط است. وی تاکید کرد، این اصلاحات به منظور مقابله با نفوذ ایران انجام گرفته است.

در همین رابطه :

"سلمان رشدی آذربایجان"

روزنامه جمهوری اسلامی : سلمان رشدي جمهوري آذربايجان، به قتل رسيد. "رافق تقي" كه به دليل اهانت به پيامبر اكرم در جمهوري آذربايجان به سلمان رشدي معروف بود، ديروز توسط يك فرد ناشناس به قتل رسيد. وي به دليل اهانت‌هاي بي‌سابقه به حضرت رسول اكرم، مورد نفرت مردم جمهوري آذربايجان بود. به همين دليل، مردم آذربايجان از آيت‌الله العظمي فاضل لنكراني درباره وي استفتاء كردند و ايشان در همان زمان اين شخص را محكوم به اعدام دانستند. ديروز، رافق تقي درحالي كه از اتوبوس پياده مي‌شد توسط يك مرد ناشناس به قتل رسيد.

بیانیه انجمن جهانی قلم :

«رفیق تقی» در تاریخ 19 نوامبر 2011 (28 آبان 1390) در باکو با ضربات چاقو مجروح شد و در حالی که حال او رو به بهبود بود درگذشت. این بیانیه حاکی است که دکترها 10 دقیقه پیش از درگذشت او را معاینه کرده و هیچ خطری مشاهده نکرده بودند. رفیق تقی دو روز پس از حمله در مصاحبه ای در بیمارستان دلیل حمله را نوشتن مقاله ای با عنوان «ایران و اجتناب ناپذیری جهانی شدن» دانست. اقدامات امنیتی برای حفاظت از او در بیمارستان ناچیز بوده است. رفیق تقی همچنین از تلاش های جمهوری اسلامی برای صدور انقلاب به جمهوری آذربایچان انتقاد کرده بود. آیت الله فاضل لنکرانی در سال 2006 در فتوایی او و سردبیر نشریه صنعت سمیر صداقت اوغلو را به خاطر انتشار مقاله ای با عنوان «اروپا و ما» در انتقاد از اسلام به مرگ محکوم کرده بود.