قبل از شروع لطفا اين مطلب را تا آخر بخوانيد و پيوندھاى های پائین را مطالعه کنید.  در هر حال اگر سئوالی مطرح شود لطفأ با info@balochunitedfront.org تماس بگيريد. اطلاعات بسيار خوبى در اين سايت وجود دارد.

 درست کردن تخته کليد فارسى و عربى و اردو

برای درست کردن کی بورد فارسی برنامه کى بورد را از  سایت زير تھيه کنید: لازم به يادآورى است که براى داون لود کردن در اين سايت ٽبت نام کنيد و آى دى براى دريافت نرم افزارمجانى ضرورى مى باشد.

http://www.tavultesoft.com/keyman/downloads/ این برنامه به شکل فشرده( زیپ ) است و در زير Edition  به اسم Medium  می باشد. برنامه را می توانید در يک فولدر مورد دلخواه ذخیره کنید و بعد آن را در فولدرتان باز کنید. (unzip کنيد)

بعد از unzip کردن ٬ فايل Klmmedium  را دوبار متوالى(دبل) کلیک کنيد. و بعد next  بزنيد. بعد از install  شدن برنامه به Control Panel  برويد. در آنجا آیکانی(عکس کوچک) هست به اسم  Keyboard Layout Manager  که می توانید روی آن دبل کليک کنید.

Description: http://www.sohailasharifi.com/farsi%20nevisi/Untitled-1.gif

 

وقتی برنامه را باز می کنید یک جعبه (باکس) می بينید که به این شکل است. (ممکن است شما کی بورد انگلیسی امريکايی و یا سوئدی و آلمانی هم داشته باشید.)

Description: http://www.sohailasharifi.com/farsi%20nevisi/Untitled-2.gif

 

روی کلمه New  کليک کنید. این باکس پايينی باز می شود.

 

Description: http://www.sohailasharifi.com/farsi%20nevisi/Untitled-3.gif

اگر می توانید انگلیسی بخوانید کلمه Help  را بزنيد که شما را بيشتر با اين برنامه آشنا کند. 

حال جلوی Layout Name  و Language بنويسيد Farsi  که کی بورد شما مشخص باشد. بزنيد Create. بعد از آن دوتا جعبه( باکس) مثل عکس پائين باز می شود. (بعضی اوقات باکسها روی هم قرار دارند که می توانید با ماوس آنها را در کنار هم قرار دهيد). يکی از باکسها به اسم Farsi می باشد و ديگری به اسم Character map که انواع حروف (کاراکترها) در آن می باشد. کاری که شما بايد بکنيد این است که این حروف (کاراکترهای) فارسی را به آن کی بورد بالا که الان فارسی نيست منتقل کنيد.

Description: http://www.sohailasharifi.com/farsi%20nevisi/Untitled-4.gif

 

روی عدد 1 انگليسی در باکس بالائی که به اسم Farsi است کليک کنید. بعد در باکس پائینی که به اسم Character map می باشد در قسمت Subset  که درست زير نوشته Character map  می باشد (دور آن خط کشيده شده است) عدد 6   بزنيد و بعد اينتر را بزنيد و يا به علامت فلش کنار آن بزنيد تا به عدد 6  می رسيد. عدد ۶ حروف فارسى٬ عربى٬ اردو و بقيه زبانھايى که از الفباى عربى استفاده ميکنند را دارد٬ که اين حروف به حروف universal code معروف ھستند .  

در زير Subset 6  کاراکترهای فارسی را می بينيد. حال اگر با ماوس روی کلمه ۱ فارسی بزنید٬ 1 انگيسی تبدیل به ۱ فارسی می شود. همينطور می توانید تمام کلمات را عوض کنيد. اول بايد با ماوس روی حرفی که می خواهيد عوض شود بزنيد بعد برويد Subset 6 را بزنيد و در آنجا حرف مورد نظر را کلیک کنید که بجای آن بنشيند. وقتی تمام حرفها را عوض کرديد می توانيد شیفت را در همان باکس بالا بزنيد و حرفهائی که زير شيفت کار می کنند را بگذاريد. این کار کمی وقت می گيرد و بايد با حوصله انجام داد ولی به هر حال برای یک بار است و شما برای همیشه کی بورد فارسی خواهيد داشت. وقتی تمام شد می توانید OK  کنید و کامپيوترتان را restart کنيد. اگر خواستيد می توانید دوباره Keyboard Layout Manager را باز کنید و کی بوردی را که درست کردید Edit کنيد و يا کی بورد ديگری درست کنيد.

  لينکهای که در این مورد می باشند:

اضافه نمودن زبان فارسی به سیستم عامل ویندوز 98

 

اضافه نمودن زبان فارسی به سیستم عامل ویندوز 2000

 

اضافه نمودن زبان فارسی به سیستم عامل ویندوز اکس پی

 

چگونه مي توان اعداد را در کامپيوتر خود به فارسي تبديل نمود

با تشکر از آقاى على فرھنگ و سھيلا شريفى
 که زحمت اين متن را کشيده اند. و ھمينطور از وبسايت
http://www.sohailasharifi.com/ 

/